Budowa domu, budynku…

Do czego potrzebny jest geodeta przy budowie domu, garażu, budynku?

Zastanawiasz się do czego będzie Ci potrzebny geodeta przy budowie, nie wiesz jak fachowo nazwać usługi z których chcesz skorzystać – oto lista usług geodezyjnych, które niezbędne są przy budowie domu:

  1. Mapa do celów projektowych na której architekt (projektant) wrysuje położenie domu i pozostałej infrastruktury,
  2. Wyznaczenie budynku na działce zwane również wytyczeniem budynku – odbywa się np. poprzez wyznaczenie osi budynku na ławach deskowych. Oprócz osi budynku może być również wyznaczana krawędź ścian, ocieplenia czy inny element wskazany przez inwestora,

Gdy budowa dobiegnie końca i chciałbyś zacząć legalnie korzystać z wybudowanego budynku.

Aby zacząć legalnie korzystać z wybudowanego budynku trzeba przeprowadzić jego odbiór w Nadzorze Budowlanym. Od strony geodezyjnej będzie Ci potrzebna:

  1. Inwentaryzacja powykonawcza do odbioru budynku.

Inwentaryzacja powykonawcza budynku jest najczęściej inwentaryzacja budynku z przyłączami i uzbrojeniem terenu. Aby ją wykonać oprócz wybudowanego budynku na działce powinny być również wybudowane elementy infrastruktury zapewniające:

  • odprowadzenie ścieków – przyłącze kanalizacji sanitarnej (lub zbiornik na nieczystości (szambo), lub oczyszczalnia przydomowa),
  • dostęp do wody (np. przyłącze wodociągowe, studnia głębinowa, studnia zwykła),
  • dostęp do energii elektrycznej (przyłącze energetyczne),

Powyższa lista to główne sieci uzbrojenia terenu, które najczęściej spotykane są przy budynku mieszkalnym ale przy innym rodzaju budynku nie będzie wymagana. Inwentaryzacji może też podlegać przyłącze gazu, przyłącze telefoniczne, zbiornik gazu (butla) i inne uzbrojenie terenu, które wiąże się z funkcjonowaniem budynku. Należy pamiętać, że wszelkie przewody powinny być mierzone przed zasypaniem na zlecenie właściciela działki czy też zleceniodawcy budowy.

Usługi geodezyjne, które mogą być wykonywane przy procesie budowlanym ale nie zawsze są obowiązkowe

Jeśli planujesz budowę a sytuowany budynek ma znaleźć się w odległości mniejszej niż 4.0 m od granicy a Twoje działka nie była wcześniej dokładnie zmierzona, nie posiada znaków granicznych, nie był spisany protokół z okazania punktów granicznych to tak na prawdę nie istnieją dane, które pozwolą prawidłowo posadowić budynek na działce. Niezbędne wtedy będzie:

  • Ustalenie punktów granicznych działki znane również potocznie jako ustalenie granic.

Wszystkie te usługi znajdują się w naszej ofercie – zapraszamy do skorzystania z naszej wiedzy i doświadczenia przy przygotowaniu procesu budowlanego a także w jego trakcie.

Jesteśmy do dyspozycji pod adresami mailowymi oraz numerem telefonu:

721-856-655